sobota, 29 marca 2014

Ostropest plamisty

http://www.era-zdrowia.pl/
Oprócz tego, że, według zaleceń dietetyka, stosuję mix diety cukrzycowej i diety Montignaca, do mojego jadłospisu trafiło pewne zioło - ostropest plamisty. Ostropest plamisty (łac. Silybum marianum) został wybrany w 2009 r. Zielem Roku. Dlaczego? Czemu zawdzięcza sobie owo wyróżnienie? I dlaczego został wprowadzony do mojej diety?

Ostropest plamisty jest to gatunek rośliny z rodziny astrowatych blisko spokrewniony ze słonecznikiem. Pochodzi z rejonu basenu Morza Śródziemnego (Europa Południowa, Egipt, Turcja, Izrael), a swoją nazwę Silybum (nadaną przez greckiego lekarza Dioskurydesa w 100 r. p.n.e.) zawdzięcza purpurowym kwiatom, z wyglądu przypominającym oset. Charakteryzuje się silnymi właściwościami odtruwającymi organizm.

Po raz pierwszy właściwości Ostropestu plamistego wykorzystano w starożytnym Rzymie i Grecji. Jego lecznicze działanie znał już w I wieku n.e. Pliniusz Starszy. Aktualnie jest to jedno z najlepiej przebadanych pod kątem medycznym ziół - przeprowadzono ponad 300 testów, które potwierdziły skuteczność Ostropestu w leczeniu różnych schorzeń, a szczególnie schorzeń wątroby. Skuteczność ową Ostropest plamisty zawdzięcza trzem substancjom, które razem nazywane są sylimaryną.

Jakie zastosowanie ma Ostropest plamisty?
  1. Wspomaga odtruwanie i regenerację wątroby, dzięki sylimarynie, która jest jedną z najsilniejszych znanych człowiekowi substancji chroniących wątrobę. Zapobiega m.in. zatruciom, zapaleniom i marskości wątroby, kamieniom żółciowym czy też żółtaczce.
  2. Leczenie łuszczycy dzięki normalizującym replikację komórek skóry właściwościom Ostropestu. Sylimaryna ma wpływ na korygowanie współczynników związków odpowiedzialnych za proces dojrzewania i mnożenia się komórek.
  3. Wzmacnia układy antyoskydacyjne, a więc jest dobrym przeciwutleniaczem.
  4. Jako środek przeciwzapalny dzięki m.in. usuwaniu z organizmu toksyn odpowiedzialnych za reakcje zapalne.
  5. Jest stosowany jako lek na kaca.
Według zaleceń zawartych na opakowaniu Ostropestu, należy go spożywać poprzez dodanie do sałatek lub innych potraw lub też zjadać popijając herbatą w ilości ok. 1-2 łyżeczki dziennie*.

W moim przypadku dietetyk wskazał na pozytywny wpływ Ostropestu na przemianę materii. Początkowo, nie wiedząc jak go spożywać, po prostu parzyłam łyżeczkę mielonego ostropestu i piłam powstałą w ten sposób substancję. Teraz jestem mądrzejsza i spożywam go w prawidłowy, choć chyba mniej komfortowy, sposób :) Czy widzę jakąś poprawę? Możliwe, że rzadziej cierpię na różne problemy wzdęciowe i faktycznie mój organizm trochę lepiej funkcjonuje w kwestii przemiany materii. Poprawił się także wygląd mojej skóry i to chyba najbardziej zauważalna zmiana.

* opis na podstawie informacji zawartych na poniższych stronach internetowych:
  • http://www.bioarp.pl/pl/p/Ostropest-plamisty-mielony/88
  • http://ostropest-plamisty.blogspot.com/
  • http://pl.wikipedia.org/wiki/Ostropest_plamisty
Share:

4 komentarze:

  1. Ja od jakiegoś czasu, kiedy zaczęłam sie interesować ziołami właśnie ostropest przyciągnął moja uwagę najbardziej. Sporo dowiedziałam się stąd https://www.herbapol.com.pl/produkt/ostropest-plamisty , a także zakupiłam tu specjalną herbatkę z tego zioła. mam nadzieję, że rzeczywiście jest tak dobre jak o nim piszą

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ostropest piję regularnie każdego dnia i dzięki temu czuję się świetnie :). Moim zdaniem podobne działanie do niego ma zielona herbata. W domu przygotowuję ją zawsze przy użyciu specjalnego dzbanka z zaparzaczem, który kupiłam kiedyś na https://duka.com/pl/jedzenie-i-serwowanie-potraw/kawa-i-herbata. Naczynie świetnie nadaje się do przygotowywania naparu. Liściasta herbata zielona przede wszystkim skutecznie oczyszcza i nawadnia organizm, a także ma wiele właściwości zdrowotnych.

      Usuń
  2. Te źródła są trochę cienkie. Polecam raczej stronę, na której odwołują się do badań naukowych i piszą specjaliści https://www.olej.edu.pl/ostropest-plamisty/ Z pewnością warto poznać zastosowania i właściwości ostropestu plamistego. Dawniej stosowano go głównie przy zatruciach, m.in. grzybami.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze motywują, także nie wahaj się - pisz :)